![]()
Изложба, посветена на руските държавници, общественици, учени, писатели, художници и военни дейци, допринесли за превръщането на българската кауза в значима обществена тема в Русия след погрома на Априлското въстание, ще бъде открита на 18 май от 18:30 ч. в Руския дом в София.
След потушаването на Априлското въстание през 1876 г. в руското общество се разгръща силна обществена реакция. Публикации в печата, обществени инициативи и дейността на редица личности насочват вниманието към съдбата на българския народ. Българската кауза постепенно се превръща във важен обществен и политически въпрос.
Тази вълна на съпричастност и обществен натиск допринася за развитието на събитията, довели до Руско-турската война (1877–1878) и Освобождението на България.
Изложбата се организира в месеца, в който по нов стил се навършват 150 години от избухването на Априлското въстание.
В експозицията са представени личности с особено значим принос към българската кауза в руското общество: Александър Михайлович Горчаков, генерал Николай Павлович Игнатиев, Дмитрий Алексеевич Милютин, Иван Сергеевич Аксаков, Михаил Никифорович Катков, Василий Иванович Немирович-Данченко, Фьодор Михайлович Достоевски, Лев Николаевич Толстой, Иван Сергеевич Тургенев, Николай Иванович Пирогов, Николай Василиевич Склифосовски, Сергей Петрович Боткин, Иля Ефимович Репин, Василий Василиевич Верешчагин, Дмитрий Иванович Менделеев и император Александър II.
Изложбата е опит да бъде припомнена ролята на руското общество и руската държава за възстановяването на българската държавност — част от историческата памет, която продължава да заема важно място в съзнанието на българите.