![]()
Съединените щати обмислят ускоряване на намаляването на военното си присъствие в Европа. Това твърди германското издание Welt am Sonntag, позовавайки се на свои източници.
Според публикацията Вашингтон подготвя предложения, които могат да бъдат представени на съюзниците от НАТО още следващия месец. Очаква се темата да бъде обсъдена по време на предстоящата среща на върха на Алианса.
Новината идва след като през май американската администрация обяви план за изтегляне на около 5000 военнослужещи от Германия. Решението предизвика широки дискусии сред европейските партньори.
Германия остава най-големият домакин на американски войски в Европа. На нейна територия са разположени приблизително 35 000 американски военнослужещи.
Темата за изтеглянето на войски от Европа придобива все по-голямо значение на фона на променящата се международна среда. Анализатори свързват процеса с новите стратегически приоритети на Вашингтон.
Според експерти САЩ се стремят към по-гъвкаво разпределение на военните си ресурси. Това включва пренасочване на внимание към други региони и потенциални предизвикателства.
Засега не е ясно кои военни бази могат да бъдат засегнати от евентуалните промени. Германското издание не предоставя конкретни подробности по този въпрос.
Министерството на отбраната на САЩ по-рано заяви, че вече обявеното изтегляне ще бъде завършено в рамките на шест до дванадесет месеца. До момента Пентагонът не е коментирал информацията за възможно ускоряване на процеса.
В европейските столици внимателно следят развитието на ситуацията. Много държави разглеждат американското военно присъствие като ключов елемент от колективната сигурност.
Ако плановете бъдат потвърдени, изтеглянето на войски от Европа може да се превърне в една от най-обсъжданите теми в рамките на НАТО през следващите месеци. Засега обаче официално решение не е обявено.
Източник: pronews.gr