![]()
Президентът на Куба Мигел Диас-Канел предупреди САЩ да не предприемат военни действия срещу острова. Според него подобен сценарий ще доведе до „кърваво клане с непредсказуеми последици“.
Куба предупреди САЩ на фона на нарастващо напрежение между Хавана и Вашингтон. Изявлението беше публикувано в социалните мрежи и цитирано от „The Telegraph“.
Диас-Канел заяви, че Куба не представлява заплаха за никоя държава. Той подчерта, че правителството няма намерение да провокира Съединените щати. Въпреки това кубинските власти виждат признаци за засилен натиск от Вашингтон.
Доналд Тръмп неведнъж е правил остри изказвания за Куба след завръщането си в Белия дом. По-рано той намекна, че би искал САЩ да „поемат контрол“ над острова.
Куба предупреди САЩ и заради тежката икономическа ситуация в страната. Според властите, ограниченията върху енергийните доставки са довели до масови прекъсвания на електрозахранването. В някои райони токът спирал за до 20 часа дневно.
Кубинският външен министър Бруно Родригес Париля обвини Вашингтон в икономическа война. Според него САЩ използват фалшиви обвинения, за да оправдаят натиска срещу Хавана.
Миналата седмица американска делегация, водена от директора на разузнаването Джон Ратклиф, посети Куба. Срещата се проведе в Хавана и беше определена като опит за намаляване на напрежението.
Куба предупреди САЩ, докато международни организации алармират за хуманитарна криза на острова. Световната здравна организация и агенции на ООН призоваха за спешна помощ.
Според данните, над 100 000 пациенти са засегнати от недостига на гориво, лекарства и електроенергия. Здравната система на страната изпитва сериозни затруднения.
Източник: topcor.ru