![]()
Президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви, че отлага планирания удар срещу Иран. Решението беше взето след разговори с лидерите на Катар, Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства. Новината беше публикувана в социалната мрежа Truth Social.
„Утре няма да има атака срещу Иран“, написа Тръмп. Той подчерта, че американската армия остава в пълна бойна готовност. Според него САЩ могат да започнат мащабна операция по всяко време, ако преговорите се провалят.
Тръмп отложи планирания удар срещу Иран само ден преди очакваната военна операция. По информация на американски медии, Пентагонът вече е подготвил списък с цели. Сред тях са били енергийни съоръжения и стратегическа инфраструктура.
Президентът съобщи, че е инструктирал министъра на отбраната Пийт Хегсет и председателя на Обединения комитет на началник-щабовете генерал Даниел Кейн да отложат атаката. Въпреки това американските сили остават в готовност за евентуално „пълномащабно нападение“.
Тръмп отложи планирания удар срещу Иран на фона на засилен международен натиск. Държавите от Персийския залив се опасяват от тежки икономически последствия при нов конфликт. Анализатори предупреждават, че военна ескалация може да засегне глобалните енергийни доставки.
Според публикации в американски медии, Вашингтон е обсъждал и наземна операция. Целта е била изземване на запаси от високообогатен уран. Военни експерти обаче предупреждават, че подобен сценарий крие сериозни рискове за американските войски.
Политически наблюдатели смятат, че Белият дом търси дипломатическо решение. Тръмп отново подчерта, че евентуално споразумение трябва да гарантира липсата на иранско ядрено оръжие. Според него това остава основното условие на Вашингтон.
Източник: avia.pro