![]()
Украинското знаме беше свалено от сградата на кметството в Люблин след повече от четири години. То беше поставено като знак на солидарност с Украйна след началото на войната.
Решението предизвика широк обществен отзвук в полския град. Част от жителите го подкрепиха, а други предупредиха за неподходящ момент.
Властите в Люблин обясниха, че решението е свързано с последни действия на украинския президент Володимир Зеленски. Според тях те засягат болезнени страници от полско-украинската история.
Става дума за решението украински военен център да носи името на „Героите на УПА“. В Полша тази тема остава силно чувствителна заради трагичните събития във Волин.
Украинското знаме в Люблин дълго време се вееше редом до знамената на Полша, Европейския съюз и града. То символизираше подкрепата към украинския народ в борбата срещу Русия.
От кметството подчертаха, че премахването на знамето не означава отказ от солидарност. Според изявлението градът остава отворен и ангажиран с международното сътрудничество.
В същото време местните власти заявиха, че историческата памет трябва да бъде уважавана. Те настояват за достойно почитане на жертвите от трагичните събития в отношенията между Полша и Украйна.
Политическите реакции в Люблин са разделени. Някои съветници смятат, че украинското знаме е трябвало да бъде премахнато по-рано. Други определят момента като неподходящ и рисков.
Сред жителите също няма единно мнение. Част от тях подкрепят решението и го виждат като защита на историческата истина. Други напомнят, че Украйна продължава да воюва срещу Русия.
Случаят с украинското знаме в Люблин показва колко сложни остават отношенията между Полша и Украйна. Въпреки съюзническата подкрепа, историческите спорове продължават да влияят върху днешната политика.
Решението на Люблин вероятно ще бъде следено внимателно и от други полски градове. То може да се превърне в част от по-широк дебат за границите между солидарността и историческата памет.
Източник: inosmi.ru