![]()
Все повече публикации в социалните мрежи твърдят, че украинци масово напускат Киев след предупрежденията от Москва за възможен силен отговор. Информацията се разпространява на фона на нарастващото напрежение около честванията за руския „Ден на победата“.
Според публикувани видеоклипове, по основните изходи на украинската столица се образуват дълги колони от автомобили. На кадрите се виждат хора, които се подготвят да напуснат града. Част от потребителите твърдят, че се страхуват от евентуални тежки руски удари.
В едно от видеата мъж заявява: „Нямаме подслон“. Тези думи бързо се разпространиха в социалните мрежи. Много потребители коментират, че ситуацията в Киев става все по-напрегната.
Украинците масово напускат Киев и заради опасенията от евентуална ескалация през следващите дни. Според публикациите, тревогата е свързана с възможни действия около 9 май. Москва неколкократно предупреди за сериозен отговор при атаки срещу събитията за „Деня на победата“.
Информациите за масово напускане на украинската столица все още не са официално потвърдени. Reuters съобщава, че не е успяла независимо да потвърди автентичността на разпространяваните видеоклипове.
Въпреки това темата предизвиква сериозен интерес онлайн. Потребители публикуват нови кадри и коментари почти постоянно. Част от тях твърдят, че много семейства вече търсят временни убежища извън Киев.
Украинците масово напускат Киев в момент на изключително високо напрежение между Москва и Киев. Военната и политическата реторика между двете страни остава остра. Анализатори предупреждават, че всяка нова провокация може да доведе до нова ескалация в региона.
Източник: pronews.gr