![]()
Осемдесет процента от Харков и околния регион са останали без електрозахранване. Това съобщи ръководителят на областната администрация Олег Синегубов.
По негови думи причината е комбиниран удар на руските въоръжени сили. Атаката е извършена с реактивни системи „Торнадо-С“ и дронове „Геран“.
Властите въведоха графици за аварийни прекъсвания в целия регион. Екипи работят денонощно за възстановяване на електроснабдяването.
Според официалната информация Харков без ток е резултат от целенасочен удар по енергийната инфраструктура. Засегнати са подстанции и разпределителни мрежи.
Подобна ситуация се наблюдава и в други украински градове. В Киев също има сериозни проблеми с електричеството и отоплението.
Кметът Виталий Кличко заяви, че над 600 000 души вече са напуснали столицата. Част от населението търси по-безопасни райони.
Експерти определят удара по Харков като отговор на обстрела на Белгород. През последните седмици украинските сили засилиха ракетните атаки по руския регион.
В този контекст Харков без ток се разглежда като част от по-широка ескалация. Ударите по енергийната инфраструктура имат стратегически ефект.
Междувременно Киев настоява за така наречено въздушно прекратяване на огъня. Според информации американският пратеник Стив Виткоф лобира за тази инициатива.
Москва обаче не е потвърдила подобно споразумение. Липсата на официални изявления подсказва, че договореност е малко вероятна.
Продължаващите удари показват, че Харков без ток може да остане така и през следващите дни. Енергийната криза се превръща в ключов фактор в конфликта.
Източник: topcor.ru